Корейська типографіка, або що сучасний дизайнер може почерпнути з азійського креативу

Часто ми орієнтуємося на західні бенчмарки у дизайні (і не тільки), забуваючи про багатий досвід у цій сфері Сходу, відомого своєю естетикою. Саме цьому на Cannes Lions минулого року був присвячений один із напрямків доповідей спікерів під назвою «Східний креатив».

Зважаючи на те, що Cannes Lions є одним із джерел інсайтів і трендів для креативної індустрії всього світу, Марина Рода, дизайнерка маркетингового агентства Brain Tank, пропонує у своїй статті ознайомитись із яскравим представником східного креативу, основоположником корейської типографіки, дизайнером Ангом Санг-Cу (Ahn Sang-soo).

Батько корейської типографіки Анг Санг-су

Анг Санг-су є одним із найбільш активних корейських дизайнерів у світовому дизайн-співтоваристві. Корейська типографіка у її сучасному вигляді багато чим йому завдячує. Внесок Анга Санг-су та його досягнення у дизайні принесли йому безліч нагород, включаючи «Дизайнер року» від журналу Design Magazine у 1983 році, GRAND PRIX від ZGRAF 8 у 1998 році й премію Ґутенберґа у 2007 році. 

Головний спадок Анга Санг-су — це революція корейського алфавіту, хангиля. Вважається, що хангиль — найпростіша система письма у світі і його можна вивчити протягом кількох годин. Він складається з 14 приголосних і 10 голосних звуків. Створений він був як унікальний алфавіт для розмовної мови в середині XV століття. Хангиль уособлює собою відхід від китайських традицій і становлення культури незалежної Кореї.

Анг Санг-су був першим, хто почав використовувати графічну гнучкість хангиля. Він змінив його квадратну структуру. Нетрадиційне бачення Анга Санг-су нагадує творчість Яна Чіхольда, відомого європейського типографа, та його маніфест німецької типографіки 1928 року Die Neue Typography («Нова друкарня»), який мав великий вплив на корейця та став своєрідним вікном в європейський дизайн.

Шрифти Анга Санг-су

Дизайнер почав вивчати читабельність корейського шрифту в газетах, за що був нагороджений премією Korea Newspaper Award. Це, врешті-решт, призвело до першої розробки власного дизайну шрифту в 1985 році. Шрифт Ahn Sang-Soo демонструє перший тип хангиля, який приділяє увагу змінній ширині. Того ж року він заснував Ahn Graphics — власну дизайнерську фірму та видавництво. Зараз дизайнер створив уже чотири видатні шрифти для хангиля.

Поєднання шрифтів, фото, ілюстрацій, патернів Анга Санг-су навіть тепер, через 10–20 років, виглядає актуальним. До цього у корейських майстрів були традиційні методи засобів вираження, але експерименти Анг Санг-су зі створення нових шрифтів дали поштовх розвитку корейського дизайну взагалі.

Творчість Анга Санг-су виділяється своєю здатністю виокремлювати та підкреслювати елементарність. Це чудово показано в проєктах Once.upon.a.time., Words.were.stars., When.they.took.on.a.meaning., They.fell.to.earth. Короткі та сміливі за змістом і формою образи є прикладом філософії дизайнера. Разом із цим його дизайн залишається практичним настільки ж, наскільки він є естетичним.

Тенденції

Останнім часом поміж інших трендів у дизайні простежується тенденція до мінімалізму та спрощення, і корейська типографіка та творчість Анга Санг-су ідеально транслює цю простоту.

Корейський дизайн добре збалансований, зрозумілий, простий. Тут не бояться по центру помістити зображення продукту, залишивши навколо багато повітря, простору, який красиво розбитий на блоки з урахуванням ієрархії подачі інформації. Потім доповнити це маленьким логотипом, лаконічним описом. Чи навпаки, вдало обігрують простір, приділяючи більше уваги зображенню продукту.

Поступово вплив і стилістика східного дизайну стають відчутними й в європейському дизайнерському середовищі, де з’являється простір для експериментів. Найбільш сміливо й успішно це вдається невеликим молодим компаніям. Вони починають використовувати у своїй стилістиці грайливі елементи, прості брускові шрифти без засічок, спрощують дизайн.

Звичайно, дизайн і шрифти, як і все інше, відповідають темпу часу. Якщо раніше було нормально не поспішаючи вчитатися в одне слово, то зараз потрібно швидко вихопити суть і рухатись далі. Адже інформації дуже багато, її потрібно швидко сприймати та фільтрувати.

Тому невдало вибраний дизайн чи недоречний шрифт не виконує свою функцію — донесення інформації. Візуально невдала реклама викликає естетичну відразу та відчуття недоречності, можливо, навіть дешевизни.

Тож тут нам є чому повчитися у корейських дизайну та типографіці та творчості Анга Санг-су. В корейських кейсах із типографікою прекрасно простежується вплив на сучасний дизайн тенденції до спрощення.

Загалом, завдяки вивченню кейсів корейської типографіки можна зазирнути в інше дизайнерське середовище, подивитися на те, як працюють із типографікою в Азії, надихнутися новими методами роботи зі шрифтом і спробувати цей досвід адаптувати під нашу типографіку. 

Корисні посилання:

Фото: behance, pinterest, designobserver.com.