ТОП-5 СТРАТЕГІВ УКРАЇНИ

Розробка бізнес-стратегій означає не просто вміння планувати і передбачати. Це статистично, науково і творчо обґрунтований шлях бренду, продукту або компанії на ринку. Складанням такого шляху розвитку займається стратег і часто саме його бачення визначає успіх бізнесу. У цьому матеріалі зібрана п'ятірка українських стратегів, що досягли успіху в своєму ремеслі.

Роман Гавриш
Партнер, стратегічний директор і співзасновник маркетингового агентства Aimbulance

У 2011 році частина співробітників компанії Brainberry пішла з компанії через розбіжності зі старшими партнерами і заснувала агентство Aimbulance. Керуючими партнерами новоствореної на той момент компанії стали Роман Гавриш на позиції стратегічного директора і Віктор Дубровін — директор з розвитку бізнесу.

Вже в листопаді 2018 року Aimbulance трансформувалася з digital-агентства в маркетингове агентство повного циклу. За дев'ять років існування вони реалізували кампанії в digital для Walk with Giants, Pepsi Refresh Project, МсDonald's, Citroen C4, «Львівське», Axe Rise Up Campaign, Captain Morgan, Bushmill's, Jose Cuervo, «Хортиця», SAB Miller - Velkopopovicky Kozel, TUI, Citroen, Сільпо, OLX та інші. До 2020 року агентство Aimbulance має закордонні представництва в Бельгії та США, неодноразово ставало найефективнішим діджитал-агентством року за версією Effie Awards, Advertiser's Choice Digital agency in Ukraine, також, відзначилося нагородами Red Dot за дизайн і потрапило в шорт-лист Cannes Lions.

Свою кар'єру Роман Гавриш починав як політаналітик, зі ступенем бакалавра з політології в НаУКМА. Працював в "Агенції соціального проектування", в компанії UMC. До приходу в Aimbulance Гавриш заснував і керував інтернет-агентством Brainberry, з 2007 по 2011 рік, і першою версією проекту Mapia.

Родом з села в Івано-Франківській області, Роман розповідав в інтерв'ю: "Якщо ти народився в селі у тебе є два варіанти: працювати на землі або — бігти. Логіка проста. Але я закінчив сільську школу і був трієчником, тому особливо без перспектив". Крім управлінської діяльності в Aimbulance, Роман виступає лектором і ведучим навчальних програм в Києво-Могилянській бізнес-школі, яка заснована при НаУКМА.

Ярослав Сердюк
Директор зі стратегії та співвласник Banda Agency

Агентство Banda заснували три успішних співробітника українського відділення Leo Burnett — Павло Вржещ, Ярослав Сердюк і Єгор Петров. Не маючи бізнес-досвіду, інвестицій і клієнтів, засновники Banda вирішили організувати Клуб настільного тенісу і стали проводити чемпіонати між офісами різних київських компаній. По ходу справи, вони знімали промо-відео і друкували постери змагань, один з яких попався на очі маркетинг-директору українського представництва Puma, який запропонував агентству розробити рекламну кампанію. Вона виявилася настільки успішною, що була запущена ще в шести країнах Європи, а потім увійшла у світовий топ ефективних кампаній Puma за рік. Тоді Banda отримала свою першу Effie Awards.

Крім стратегічної й управлінської роботи в Banda, Ярослав займається навчанням нового покоління рекламників, пише колонку і вважає, що по-справжньому сильний бренд може описати свою стратегію, поки ви їдете з ним в ліфті на 3 поверх: "Для цього йому не потрібно натискати на кнопку «стоп», діставати ноутбук і відкривати велику PowerPoint-презентацію. Стратегія прозвучить просто, але відразу запам'ятається. Вам захочеться побачити наступну рекламну кампанію цього бренду, тому що ви будете розуміти «що буде сказано», і вам буде цікаво дізнатися «в якій формі». Розуміння своєї стратегії «в двох словах» веде до ефективної та послідовної комунікації. Нерозуміння або неможливість сформулювати стратегію коротко — до хаотичних рекламних кампаній, струсу повітря і шуму в ефірі".

Banda Agency — одне з найбільш титулованих українських рекламних агентств. У числі його нагород — перемога на всесвітньому дизайнерському конкурсі Red Dot Award за айдентику пісенного конкурсу "Євробачення-2017" з намистом. У червні цього року Banda Agency стало найефективнішим незалежним агентством у світі й отримало в свою колекцію ще одну премію Effie.

Євген Миронюк
Керуючий партнер по стратегії групи Brain Tank: С-suite агентство Brain Tank, креативне агентство Royal Advertising, івент-агентство Ant Hill

Євген — найнепублічніший з топових українських стратегів. Його майбутню професію багато в чому визначило навчання в експериментальній школі. Вона була заснована в місті Сургуті смд-методологами, а саме — колегами Георгія Щедровицького, кандидата філософських наук, натхненника цілого покоління пострадянських філософів і політтехнологів. Утвердитися в своїй любові до струнких систем Євген зміг на факультеті прикладної математики в «КПІ».

Сьогодні Євген Миронюк — топовий експерт в області створення і просування брендів, фінансових стартапів, спортивного бренд-менеджменту, виведення на ринок девелоперів і будівельних проектів. У списку його професійних досягнень робота з PepsiCo, Grawe, Philip Morris, ABB, lifecell, JDE, Veon, Microsoft, Metro Cash & Carry, Rosava, а також, створення більш тридцяти брендів для бізнесів житлової та комерційної нерухомості в Україні. Особливе місце в професійній історії Євгена займає створення й управління першою континентальною велогонкою класу 2.2 в країні — Туром України, який за кілька докризових років вивів національну і континентальну команду в першу світову десятку. На сьогоднішній день Євген Миронюк керує відносинами з ключовими партнерами, управляє відділом аналітики і стратегії розвитку бізнесів в групі Brain Tank.

Brain Tank — агентство маркетингових комунікацій повного циклу. З 2004 року воно пройшло шлях від inhouse-PR медіа-холдингу, крізь рекламне агентство Royal Advertising, поки в 2019 група компаній не об'єдналася в високоефективну "машину" — Brain Tank, під керівництвом Євгена Миронюка та Андрія Франчука. Унікальність методології агентства також полягає в C-suite consulting (або executive advisory) — це така bespoke рада директорів, завдяки якій ваші проблеми вирішують CEО, СFO, СOO, СIO з усього світу. Вони не такі дорогі, як штатні радники, при цьому учасників можна залучати на свій розсуд.

За словами Євгена Миронюка: "Коли ціна помилки висока, клієнт [завдяки C-suite consulting] отримує експертизу, яка неможлива в класичному агентстві. Там ніколи немає впевненості, що команда розуміє, як працює категорія ринку клієнта. Наприклад, до низки чутливих проектів, пов'язаних з парабанківськими сервісами, ми [в Brain Tank] залучаємо Віктора Ющенка, голову Нацбанку в 1993-99 роках і третього президента України".

Федорів Андрій
Засновник і генеральний директор креативної інвестиційної компанії FEDORIV GROUP

По суті, кар'єра Андрія Федоріва почалася ще з 1992 року, коли він почав відвідувати клуб "Юніор-Бізнес", вивчав там маркетинг та бухоблік і змагався зі своїм другом в тому, хто більше грошей заробить. До 20 років Федорів зайняв позицію директора з розвитку в міжнародній компанії Adell Saatchi & Saatchi, а на початку 2000-х років заснував рекламне агентство "Абрикос". Саме там була розроблена рекламна кампанія для 3-го заводу залізобетонних конструкцій імені Ковальської, і створений бренд "Бетон від Ковальської". У 2006 році агентство Федоріва здійснювало ребрендинг для Першого Українського Міжнародного Банку, а в 2007 році перемогло в номінації «Слід у рекламі». З 2012 до 2016 роки Андрій був головою правління Всеукраїнської рекламної коаліції.

У 2010 році Андрій Федорів заснував креативну компанію FEDORIV. До її складу входить агентство FEDORIV AGENCY, яке успішно співпрацює з українськими компаніями, зокрема клієнтами маркетингового агентства в різний час були: Rozetka, Нова пошта, Watsons, Моршинська, Favorit, OLX, Ощадбанку, Фокстрот, ICTV, Київський зоопарк, Укрнафта та інші. Агентство також має офіс в Німеччині з 2018 року і співпрацює з міжнародними клієнтами. У 2014 році до складу FEDORIV увійшов публічний простір FEDORIV HUB, а в 2017 — FEDORIV VLOG, YouTube-канал про бізнес і творчість.

У вересні 2019 року Андрій Федорів разом з Міністерством цифрової трансформації створили проект "Дія", метою якого є оцифровка всіх державних послуг в смартфон. А з введенням карантину навесні 2020 року, стратег виклав у відкритий доступ навчальний авторський курс для власників бізнесу "BrandFather". Зараз Андрій Федорів затребуваний спікер і консультант з питань стратегії, маркетингу та інновацій в Україні та за її межами.

Михайло Траверсе
Директор зі стратегії креативного digital-агентства ISD Group

За час своєї професійної діяльності Михайло створив і реалізував кілька десятків бренд-стратегій і стратегій комунікації для Supradyn, Rennie, Aspirin, Huggies, Nivea, Nurofen, MTS Ukraine. Спочатку, Траверсе працював на стороні клієнта — в міжнародній фармацевтичній компанії Bayer, перш ніж у 2012 році перейшов в агентство: "В ISD Group я прийшов робити бізнес — дослідницьке агентство, яке створює мікротовариства і мікросоцмережі зі споживачів якогось бренду. На стороні клієнта мені завжди це було дуже цікаво, і я міркував по собі. Але виявилося, що бренд-менеджери не хочуть витрачати стільки часу на те, щоб вивчити споживача, вони хочуть "звіт".

У 2019 ISD Group отримало «Каннського лева» за проект AI Versus — в рамках нього була створена система штучного інтелекту, яка по-різному відповідає на одне й те ж питання. У 2020 році за цей проект агентство отримало премію за видатні досягнення в інтернеті — Webby Award 2020. Також, в 2020 році діджитал-агентство стало найкреативнішим комунікаційним агентством України за версією Всеукраїнської рекламної коаліції.

На сьогоднішній день у Траверсе за плечима 13 років досвіду в створенні і реалізації комунікаційних і бренд-стратегій для міжнародних і локальних брендів, в тому числі: NIVEA, Huggies, Kotex, Моршинська, Vodafone, туристичний офіс Женеви, The European Bank for Reconstruction and Development. Реалізовані стратегії вісім разів відзначалися преміями Effie Awards.

За словами Михайла: "Стратегія корисна настільки, наскільки вона допомагає створити крутий креатив. Якщо правильна стратегія не виражається в креативі, то це стратегія як дірка від бублика, її не можна активувати, вона мертва. Креатив змушує людей переживати певні емоції, які ми хочемо, щоб вони переживали. У цьому сила креативу, тому що наша пам'ять — це емоції. І якщо вони правильні й сильні, то креатив потрапив у правильну ділянку мозку і пам'яті. І коли споживач опиниться в ситуації, пов'язаній з цією ділянкою мозку, бренд спливе в пам'яті".

Оригінал статті на iGate тут.

Команда