Не час помирати: жорсткий FAQ для маркетологів, зневірених через кризу

Квітень 2020 року. Норми пристойності вимагають від українських маркетологів сидіти вдома і скаржитися на кризу. Євгеній Миронюк та Андрій Франчук з агенції рекламних комунікацій Brain Tank непристойні, у них багато роботи і багато злих слів для тих, хто вважає кризу приводом мастити салом п'яти.

Чим нинішній обвал відрізняється від минулих?

Раніше ми мали справу з перерозподілом коштів. У 2008 році схлопування банківського міхура створило тимчасове відчуття нестачі грошей, але масу швидко наростили за рахунок інших секторів економіки. У 2014 році гроші з повних кишень перетікли в порожні. Зараз же ніякого перерозподілу немає, є заземлення. Гроші у всіх природним чином закінчуються, тому що перестали починатися.

А чи не можна просто тихо пересидіти складний час?

Думка сховатися в нірку, щоб воно якось само собою розрулити — найнебезпечніша. Висмикування навіть однієї людини з економіки призводить до перекосу і виникнення внутрішньо-ринкової проблеми. Ти починаєш економити — менше залишаєш в магазині — менше отримує виробник сосисок — менше платить своєму сосисочному майстру — той звільняється і йде працювати охоронцем.

Які наслідки це може мати для бізнесу?

Я менше заробляю — я мало купую в магазині — виробник бачить, що я мало купую — виробник зменшує поставки — виробник втрачає прибуток — виробник банкротує. Український бізнес не накопичувальний, він лише генерує cash flow. Зупинка парафій веде до краху маркетингової системи і цілих індустрій.

Чи винні маркетологи в тому, що відбувається?

Професія зобов'язує нас протистояти хаосу, культивувати ясність свідомості й чіткість дій. Аналізуємо ситуацію, передбачаємо наслідки, мінімізуємо збитки, максимізуймо прибуток. Що не зрозуміло? Однак саме маркетологи зараз генерують заголовки на кшталт "Карантин, як природний відбір для бізнесу", "Відштовхуємося від гіршого сценарію" або "Як харчуватися на карантині не тільки гречкою". Це паніка! Якщо ми, всупереч обставинам, продовжуємо робити те, що вміємо, система працює, хоча і зі збоями.

Як маркетологам зберегти роботу під час кризи?

Кризою умовно називається той щасливий період часу, коли маркетолог не може бути безробітним. Він все життя вчився формувати дійсність для збуту в умовах такого попиту та пропозиції — і нарешті знадобився.

Наприклад, ми реально завантажені роботою, оскільки самі її винаходимо. Дзвонимо замовникам і говоримо: " Ми знаємо, як вирулити". Вони тепер відповідають дуже швидко, майже миттєво: "Робіть". Намагаємося допомогти кожному бізнесу, до якого можемо дотягнутися.

Чим стимулювати попит?

Винахідник сучасного автовиробництва Генрі Форд говорив, що якби він питав людей, що їм потрібно, то просили б більш швидкого коня. Ось куди потрібно спрямувати зусилля. Не можна послаблювати тиск, тому що продукт зараз не питають. Навпаки, потрібно тиснути ще сильніше, тому що аудиторія не знає, чого хоче.

Так, для одного девелоперського проекту ми запустили дистанційні офіси продажів, консультації з віртуальними окулярами та інші інструменти, адаптовані до режиму нинішнього життя.

Як змінюється брендинг?

На будь-якому ринку споживачі уважні до унікальних властивостей товару, вони шукають відмінності всередині товарних груп. Але сьогодні ефір забитий іншими темами: всі ми помремо, як урятуватися, чи вистачить грошей на особистий ШВЛ. Ця повістка відволікає людей від пильного вивчення асортименту.

Якщо раніше бренд складався з відмінностей продукту від інших продуктів, то сьогодні він складається з відмінностей продукту від коронавіруса.

Навіщо намагатися, якщо скоро у всіх закінчаться гроші?

Багато клієнтів в сегменті FMCG злякалися, сіли на #опу, припинили будь-яку підтримку товарів, зменшивши обсяг збуту, і перестали через це взагалі бачити попит. Це проблема. Однак, робота маркетолога полягає у тому, щоб підносити правильну інформацію і вектора для визначення мети людям, що приймають рішення. Кожен з нас вже сьогодні повинен почати вибудовувати ланцюжок з перспективою на 2-3 місяці. Так, в той період у всіх навколо — споживачів, виробників, постачальників — почнуться проблеми з грошима.

Ви зовсім не боїтеся?

Боїмося, але іншого. Наші колеги, з боку клієнтів також, не пропонують сміливі рішення через побоювання втратити роботу. А ми боїмося, що це не дасть їм накопичити досвід. Вони не вийдуть з кризи фахівцями з багажем прийомів, відпрацьованих в складній ситуації. Ми боїмося, що цей час не запам'ятається у мізках маркетологів нічим, крім страху діяти. Гроші потім знову повернуться, але яйця не виростуть.

Нія Нікель та Іван Сияк, спеціально для Delo.ua.

Оригінал статті шукайте тут.

Команда