Чому безкоштовна освіта обійдеться дорожче

Що не так з карантино-освітою?

Існує тренд надавати свої послуги безкоштовно, що з'явився під час коронавірусу. Найбільше безкоштовного роздавали в сфері освіти. Виглядає це як чудова альтруїстична і мотивуюча ідея. Але в міру того, як ми безкоштовно саморозвивалися, посилювалося відчуття, що за всім цим ховається підстава.

Дослідникам тренду довелося розділитися на дві групи й обмінятися аргументами. Одна група захищала ініціативу: в важкі моменти необхідно допомагати один одному, а домашній карантин – найкращий час для дистанційного навчання. Друга група відстоювала зворотне.

Наведемо деякі аргументи другої групи, адже з позицією першої погодитися набагато легше.

1. Після закінчення карантину продати цей курс буде вже неможливо. Покупець не платить за те, що брав безкоштовно. Зрозуміло, це проблеми бізнесу, альтруїзмом якого ми можемо скористатися. В голові промайне думка "От лошара ...", але страждання виробника нас турбують рідко або ніколи.

2. Онлайн-освіта — це бізнес. Закон бізнесу: "Немає мети — не лізь в угоду". Отже, якщо курс був розроблений не для мети, щоб на ньому заробити, то для якої?

3. Напис "безкоштовно" пробуджує в нас рефлекс хапати навіть непотрібне. Так ви можете пройти курс, який ніколи не стане в нагоді в житті. І нехай сам по собі він не коштував нічого, скільки коштував ваш даремно витрачений час?

4. Якщо курс раніше коштував грошей, а тепер його віддають безкоштовно, виникає закономірне питання: чи коштував курс грошей в той час, коли його продавали?

Все це пусті міркування, негідні досвідчених бійців маркетингу. Треба копати глибше, як ми звикли. Там ми виявимо систему винагороди організму, вибудовану за законами хімії та фізики, тобто вільну від спекуляцій.

Вся справа в дофаміні

Чим важчим і недоступним для вас буде курс, тим більше дофаміну ви отримаєте в нагороду. Дослідження лауреатів The Brain Prize 2017 доводять, що гормон дофамін не тільки є медіатором задоволення, але також сприяє навчанню та процесу запам'ятовування.

Чим складніший процес досягнення, тим більше буде дофаміну, і тим краще ви запам'ятаєте зміст курсу. Але якщо ви тепер отримуєте те, що раніше було цінне, не доклавши ніяких зусиль, безкоштовно, то дофамін може спрацювати у зворотньому боці. Аж до виникнення поведінкових розладів.

Проблема будь-яких онлайн-курсів у тому, що їм складно утримувати увагу студентів. Драма безкоштовних курсів в тому, що студенти ще й не мають навіть мотивації зосередитися "тому, що я за це заплатив". Крім спілкування зі своїми домашніми, вони неминуче перевіряють соціальні мережі, пишуть повідомлення і листи, дивляться відео не по темі заняття, грають і слухають музику. Дослідження Університету Лондона показує, що медіа-мультизадачність знижує IQ так само, як безсонні ночі і викурені косяки, але без пов'язаних з ними задоволень.

Звичайно, все перераховане не відноситься до системного безкоштовного навчання в школах. Хоча, стоп! Або відноситься?